[PODCAST] Przeszedłeś przez grę kompetencyjną? Oto 4 pomysły na to, jak możesz wykorzystać to doświadczenie.
Nazywam się Agnieszka Leśny, jestem Certyfikowaną Partnerką Competence Game.
Tworzę podcast Archipelag Kompetencji, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi dzielę się wiedzą o profesjonalnym pomiarze kompetencji. Zapraszam do przesłuchania lub przeczytania kolejnego odcinka!
Tym razem przygotowałam cztery konkretne pomysły na to, rozwój z wykorzystaniem wiedzy zdobytej z raportu po Competence Game.
Posłuchaj wygodnie wywiadu na Spotify lub przeczytaj tekst poniżej
Oto 4 pomysły na dalszy rozwój z grami kompetencyjnymi Competence Game.
Rozegrałaś/eś grę, wywołała ona w Tobie emocje, zmierzyłaś/eś się w niej z wyzwaniami, gra w jakimś sensie Cię oceniła. Dowiedziałaś/eś się, jakie natężenie badanych kompetencji ujawniło się w czasie Twojej rozgrywki. Czy zyskałaś/eś tylko wiedzę o sobie samym? Czy może możesz zrobić z tymi informacjami coś praktycznego? Jak najbardziej.
1# Pomysł pierwszy - dokładna analiza raportu
Zgłębienie twojego raportu ułatwi ci spojrzenie na swoją karierę zawodową i zaplanowanie dalszego rozwoju. To bardzo ważne, by nie zakończyć doświadczenia Competence Game jedynie na rozgrywce, tylko pobrać raport przygotowany przez silnik gry.
Zacznij więc od przeczytania raportu z wynikami i rekomendacjami oraz analizy swojego wyniku.
Przeanalizuj swój profil, odpowiedz sobie na pytania:
· Czy mój profil kompetencyjny mnie zadowala?
· Jak moja obecna rola zawodowa ma się do kompetencji ujawnionych przez Competence Game?
· Których z tych kompetencji potrzebujesz w pracy najbardziej, a których mniej?
Raport ma 15 stron i zawiera opis każdej badanej kompetencji, Twój wynik oraz wskazówki. Zapewne w niektórych opisach się odnajdziesz, a z niektórymi zupełnie nie będziesz się zgadzać. Spróbuj podkreślić sobie te zdania, które naprawdę opisują Twoje kompetencje. Te, pod którymi mógłbyś się/mogłabyś się podpisać. Możesz w ten sposób stworzyć swój własny, syntetyczny opis i później go wykorzystać. Pamiętaj, że wyniki badania kompetencji należy rozpatrywać pod kątem konkretnego stanowiska, konkretnej roli zawodowej. Nie chodzi przecież o to, żeby wszystkie kompetencje mieć rozwinięte na bardzo wysokim poziomie. To nie jest klasówka szkolna, gdzie chodzi o to, żeby wszędzie mieć jak najwyższy wynik. Ba, profil z bardzo wysokimi wynikami kompetencyjnymi może być niekorzystny w niektórych sytuacjach zawodowych i o tym opowiadam w poprzednich tekstach. Zastanów się więc najpierw, jaki poziom kompetencji jest pożądany na Twoim stanowisku, albo na takim stanowisku, do którego aspirujesz.
Jeżeli w swojej pracy do tej pory funkcjonujesz efektywnie, prawdopodobnie potrzebne Ci kompetencje masz rozwinięte adekwatnie do potrzeb swojego stanowiska i nie potrzeba tutaj wiele zmian. Jeśli masz poczucie, że są obszary wymagające poprawy, wybierz jedną lub dwie kompetencje, na których chcesz się skupić. Nie warto brać więcej niż dwie, może trzy naraz, ponieważ nie da się rozwijać kompleksowo w bardzo wielu aspektach na wysokim poziomie. Trzeba się na czymś skoncentrować.
2# Pomysł drugi - Umów się na rozmowę z Certyfikowanym Partnerem Competence Game
Certyfikowani Partnerzy to specjaliści, którzy ukończyli nasz kurs certyfikacyjni i wiedzą, jak intepretować wyniki badania kompetencji. Listę partnerów i kontakt do nich znajdziesz w zakładce „Certyfikowani Partnerzy”. Taka rozmowa trwa mniej więcej godzinę, w zależności od celu, jaki postawicie sobie przed tą rozmową. Najczęściej dotyczy omówienia twojego doświadczenia z gry, a następnie analizy, a może nawet zaplanowania rozwoju konkretnych kompetencji. Dlaczego warto? Bo Partner/Partnerka pomoże Ci ocenić, czy rzeczywiście wybrane przez Ciebie kompetencje są warte rozwoju w Twojej sytuacji zawodowej. Możliwe, że w wyniku takiej rozmowy zdecydujesz się na dalszy proces mentoringowy lub coachingowy z tym Partnerem/Partnerką lub innym specjalistą.
#3 Pomysł trzeci - Porozmawiaj ze swoimi współpracownikami i przełożonymi
Warto porozmawiać z osobami, z którymi pracujesz o tym, jak widzą profil kompetencyjny Twojego stanowiska. Wyniki warto przyłożyć do tego, jakich kompetencji i na jakim poziomie potrzebujesz teraz na swoim stanowisku. Ta ocena może nie być do końca adekwatna. Może być tak, że uważamy, że na naszym stanowisku powinno się mieć daną kompetencję na poziomie na przykład 8, czyli bardzo wysoko rozwiniętą, ale tak naprawdę wystarczy średni poziom, 4 czy 5.
Pamiętajmy o tym, że zarówno duże góry, jak i duże doły w natężeniu kompetencji mogą być dla nas hamujące w dobrym wykonywaniu naszej pracy. Dlatego porozmawianie ze współpracownikami i przełożonymi o tym, jak widzą dokładnie profil kompetencyjny Twojego stanowiska, może Ci pomóc urealnić to, do czego dążysz w swojej pracy. Zobacz swoje stanowisko oczami innych współpracowników. Najlepiej by było, jakby oni też wykonali badanie Competence Game i wtedy możecie wspólnie o tym porozmawiać. Możecie zadać sobie pytanie, które kompetencje są u was w organizacji najbardziej potrzebne, oraz być może o te, których nie wykorzystujecie w pełni. Może w Waszym zespole jest przewaga wysokiego natężenia jakiejś kompetencji? Warto się zastanowić, dlaczego tak jest.
#4 Pomysł czwarty - wykorzystaj fragmenty raportu w swoim CV
Pochwal się tymi fragmentami raportu, z których jesteś wyjątkowo dumna/y. Pokaż pracodawcom, że twoje kompetencje to nie są tylko deklaracje w CV, ale miałaś/eś odwagę profesjonalnie je zbadać i teraz rzeczywiście je wykorzystujesz. To jest wielka przewaga Competence Game nad różnymi innymi, deklaratywnymi metodami badania kompetencji wykorzystywanymi w rekrutacji. Pamiętaj, że kompetencje można rozwijać lub zaniedbywać. Wyniki badania mogą się różnić w zależności od tego, jakie działania rozwojowe podejmiesz i na czym się skupisz, a co po prostu odpuścisz.
Jakie są inne pomysły na rozwój?
Jeśli potrzebujesz zyskać biegłość w zakresie działania, stosowania narzędzi, albo może popracować nad swoim nastawieniem, wtedy najlepszym wyborem będą aktywne warsztaty. Takie uwzględniające jakieś przeżycie, pracę na postawie. Być może wzięcie udziału w angażującym projekcie, a może praca z mentorem.
Jeśli masz potrzebę odszukania w sobie nowej motywacji, zapału do działania, zrozumienia swojej roli w organizacji, wtedy szukaj informacji zwrotnej u współpracowników. Możesz też popracować z coachem lub przełożonym. Jeśli zależy ci na uporządkowaniu tego, co już wiesz, poznaniu nowych trendów albo uzupełnieniu wiedzy, sięgnij po lekturę lub webinar. Różne wartościowe źródła, spotkania z ekspertami, przygotowaliśmy dla was w zespole Competence Game. Informacje o nich znajdziecie na naszej stronie lub w naszych kanałach w mediach społecznościowych: na Facebooku i Instagrama.
Obejrzyj nagranie z webinaru "Branie odpowiedzialności - kompetencje XXI wieku" z gościnnym udziałem Agnieszki Korzeniowskiej, ekspertki ds. mediów, marketingu i PR.
Podsumowując, nie kończ swojego doświadczenia tylko i wyłącznie na rozgrywce. Przeanalizuj swój raport. Zobacz, jaki profil kompetencyjny się z niego wyłania, a jaki rzeczywiście jest potrzebny w roli zawodowej, którą pełnisz lub do której aspirujesz. Możesz umówić się na rozmowę z Certyfikowanym Partnerem bądź Certyfikowaną Partnerką Competence Game i w ten sposób jeszcze bardziej pogłębić
zrozumienie tego, co ci wyszło po grze. Porozmawiaj ze swoimi współpracownikami i przełożonymi o tym, jak widzą profil kompetencyjny twojego stanowiska. Urealnij swoją ocenę i swoje założenia w oczach innych osób, z którymi pracujesz. Wykorzystaj fragment raportu w procesach rekrutacyjnych, w CV, czy na swoim Linkedinie. Pochwal się, że twoje kompetencje zostały rzeczywiście zbadane i zweryfikowane.
Jeśli zainteresował cię rozwój kompetencji zawodowych, zapraszamy do przeczytania innych tekstów na naszym blogu. Znajdziesz tam dużo ciekawych informacji. Możesz też zostać Certyfikowanym Partnerem lub Partnerką Competence Game. Czekamy na ciebie ze szkoleniem certyfikacyjnym. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Certyfikowani Partnerzy" u góry strony.
Ready to get started?
Just fill in the form and we’ll reach out to you.