10 Trendów Rekrutacyjnych 2023

Utrzymaj konkurencyjność rekrutacji

W raporcie "Recruitment Trends 2023" opublikowanym na stronie Matchr.io wymieniono 10 kluczowych trendów, które obecnie kształtują dziedzinę zarządzania zasobami ludzkimi. Poznaj je, by zatrudniać najlepszych pracowników i utrzymać swoją konkurencyjność.  
 

Trend #1: To czas, by zadbać o Employer Branding 

W 2023 roku kluczowe będzie dbanie o employer branding. W obliczu rosnącej konkurencji o najlepszych pracowników, Twoja firma powinna skupić się na promowaniu swojej marki jako atrakcyjnego pracodawcy. Dzięki temu może przyciągnąć do siebie bardziej wartościowych kandydatów. 

Trend #2: Coraz częstsza zdalna rekrutacja 

Wraz z pandemią koronawirusa wzrosła popularność pracy zdalnej. W 2023 roku trend ten będzie kontynuowany, a rekrutacja zdalna stanie się coraz bardziej powszechna. Firma powinna przygotować się na to, że jej pracownicy będą oczekiwali elastyczności w zakresie pracy zdalnej. Coraz mniej akceptowane będzie wymaganie, by kandydat zjawił się w siedzibie firmy. Dotyczy to zwłaszcza wczesnych etapów rekrutacji.  

Trend #3: Automatyzacja, automatyzacja, automatyzacja!  

Automatyzacja procesów rekrutacyjnych staje się coraz bardziej popularna, a w 2023 roku trend ten będzie przyspieszał. Firmy, które nie zainwestują w narzędzia automatyzujące rekrutację, będą mieć trudności z konkurowaniem z firmami, które to zrobią. W dobie ograniczonych zasobów, każda zaoszczędzona godzina pracy działu HR jest na wagę złota. Pracownicy HR również doceniają automatyzację, która pomaga im skupić się na tych aspektach pracy, które są naprawdę ważne.  

Trend #4: Growth hacking - doceń kreatywność 

Growth hacking to strategia marketingowa, która skupia się na szybkim i efektywnym wzroście biznesu poprzez testowanie i implementację różnych nowych technik marketingowych. W 2023 roku firmy będą musiały skupić się na szybszym wzroście i rozwoju swojego biznesu. Trend growth hackingu stanie się bardziej popularny w HR i firmy będą musiały wprowadzić odpowiednie strategie, aby przyciągać i zatrzymywać najlepszych pracowników. 

Trend #5: Regroup i Upskill - szkolenia i rozwój 

W obliczu dynamicznego rynku pracy i ciągłych zmian, firmy będą musiały stawiać na ciągłe szkolenie swoich pracowników i rozwijanie ich umiejętności. W 2023 roku ten trend będzie jeszcze bardziej widoczny, a firmy, które inwestują w rozwój swoich pracowników, będą lepiej przygotowane na przyszłość. 

Trend #6: Mobilność wewnętrzna i Alumni

Firmy będą coraz bardziej korzystać z wewnętrznej mobilności swoich pracowników. Mobilność wewnętrzna zapobiega rutynie i zapewnia rozwój, co prowadzi do zwiększenia zaangażowania i motywacji pracowników. Między innymi dzięki niej firmy będą próbować ograniczyć rotację pracowników. Wzrośnie też rola alumnów, czyli osób, które wcześniej pracowały w firmie. Dobre relacje z alumnami pozwala na pozyskanie wartościowych nowych pracowników, którzy poznali firmę i jej kulturę organizacyjną dzięki ich poleceniu. 

Trend #7: DE&I: diversity, equity & inclusion 

Trend związany z promowaniem różnorodności, równości i włączania (DE&I) będzie kontynuowany w 2023 roku. Firmy otwarte na osoby z grup mniejszościowych i wykluczonych mogą oczywiście zyskać wytrwałych i lojalnych pracowników, ale przede wszystkim dzięki zmianie postawy czynią świat odrobinę lepszym miejscem.  

Trend #8: Alternatywne i niszowe branże 

Wzrost w sektorze alternatywnych branż stanowi trend w rekrutacjach na rok 2023. Firmy zaczynają zwracać uwagę na pracowników spoza tradycyjnych dziedzin, takich jak np. Specjalistów od kryptowalut, edukacji online czy nowych technologii. To otwiera szerokie możliwości dla kandydatów z nietypowymi doświadczeniami.  

Trend #9: Efektywna współpraca rekruterów i managerów 

Skuteczna współpraca między rekruterami a menedżerami to kolejny ważny trend w rekrutacjach w 2023 roku. Wymiana informacji, wzajemne wsparcie i otwartość na potrzeby drugiej strony są kluczowe dla sukcesu rekrutacji. Kiedy rekruterzy i menedżerowie pracują razem, proces rekrutacji staje się bardziej efektywny. 

Trend #10: Oparcie działań o dane strategiczne 

Firmy będą dążyć do osiągnięcia celów biznesowych poprzez monitorowanie kluczowych wskaźników, takich jak np. koszt rekrutacji, średni czas trwania procesu rekrutacyjnego, czy koszt szkolenia pracowników. To pozwoli na szybsze i bardziej efektywne podejmowanie decyzji.  

 

Według ekspertów HR, kluczowym czynnikiem w przyszłości będzie personalizacja procesu rekrutacyjnego. Firmy będą coraz bardziej skupiać się na pozyskiwaniu kandydatów poprzez aktywne budowanie wizerunku pracodawcy oraz kreatywną promocję ofert pracy w mediach społecznościowych. Wprowadzenie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość, również będzie miało znaczący wpływ na proces rekrutacyjny.

 

Obserwujemy opisane trendy w HR i rozwijamy narzędzia, dzięki którym firmy mogą się w nie skutecznie wpisywać.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego u dołu strony, by dowiedzieć się, jak gry kompetencyjne mogą pomóc Ci w walce o najlepszych kandydatów.  

Zaczynamy?

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

(c) Salander Sp.z.o.o, ul. Puławska 39/61, Warszawa | Info@competencegame.com